Bilge Girgin / Edebiyat / Emeği Geçen Yazarlar / Felsefe-Düşünce / Sanat

Molla Cizîrî ve Züber Salih

köşe6-bilgegirginMolla Cizrevi’nin (Cizirî) zerafet, letafet ve aşkının bir gülümsemeyle hemhal olduğu yüz: Züber Salih

Her insan aşkidir. Çünkü, yaradılışı budur. Bazısı, bu yaradılışın üstünü örtmez, kafir değildir. Kaygı, korku ve endişeyle örtmez örtüleri üstüne hakikatle yüz yüze gelince. Sırtını dönmez. Hakikatin derin sesini duymamak ve korkusunu yenmek için dünyada bir ıslık tutturup, bu sesi dünyasının tek yankısı yaparak kaybetmez ve hapsetmez kendisini içine.

Pervaneler gibi ışka bigane kalamaz, döner devranın ne yana döndüğünü bilemeden ve dahi önemsemeden çoğu kez. Bilir… Işka yol almak… İçindekini, yaratılışındaki tamama erdirecek o yanış… Yunus Emre ‘Aşksız insan kuru bir daldır’ demişse, kuru dal ancak ateşe atılmaya vardır diyor, bir güzel adam, Paşalı. Aşk karşısında, küfrün dizlerinin bağı çözülür, insanın ise fıtratının düğümü…

Işka giden pervaneye cehennem ne gerek, o, kuru dalın olsun.

Züber Salih’in bestelediği ve Molla Cizrevi’ye ait ‘Sabah El Xer’ şiiri, sizi pervane gibi çekiyor kendisine.

Sabah El Xer, sadece dinlenesi değil, videosu izlenesi, ibretle seyredilesi bir şarkı.

Çocukluğu ateş içinde geçmiş, lakin bahçeleri bulan bir adamın gülümsediğini göreceksiniz şarkının videosunda. Aşkın bir gülümseme olup, insan yüzüne nasıl yerleşebildiğine şahid olacaksınız.

Zuber Salih’in başka videolarını da izledim, bir öfke aradım yüzünde bu hayatı zor geçmiş insanın.

Öfkeden eser yok. Yüz aşki, söz aşki, gülümseme aşki ve ne kadar da latif… ‘Nakışsız yaşamakları silahlanmak’ sanmamış bir yüz. O yüz, yüzümüze tebessümle bakıyor… Adeta Molla Cizrevi’nin zerafet, letafet ve aşkı bir gülümsemeyle hemhal oluyor Züber Salih’in yüzünde.

Modern dünya karşısında derin bir komplekse kapılmış ve sekülerizmin karşısında ezile büzüle inşallahları umarımlara tevdi etmiş iç parçalayıcı bir kuşağa mensubum. Sekülerizm karşısında, kendini, kendinden vazgeçerek konumlandırmaya çalışan, bir parçasını oryantalizmin tekinsiz ama kabul gören karikatürlerine, bir parçasını öfkenin takır tukur kakafonisine bırakan Türkiyeli Kürtlerin kimilerinin bu haline iç çeken, ağıt yakan bir tek ben olamam onu dinlerken heval!

Melaye Ceziri ya da Molla Ahmed-i Ceziri (Cizrevi)’nin Türkiyeli bir Kürd’ün hazırladığı web sitesindeki takdimi -Bir Kürt filozofu ve şairi-, içimi çizdi de geçti… Bir mutasavvıf olan Molla’yı sufizmin önemli temsilcilerinden biridir diye takdim etmemişler en azından, buna da mı şükür diyelim? Öfkenin kavurucu ateşinden, aşkın pişiren ateşine göçelim o zaman yüce dağlar başında heval.

Bilge Girgin – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s